Import warchlaków i Tuczników Rzeźnych: Wyzwanie dla Niemieckiej Produkcji Trzody Chlewnej

Import warchlaków i tuczników rzeźnych do Niemiec stał się tematem o rosnącym znaczeniu w świetle aktualnych wydarzeń na rynku trzody chlewnej. Więcej w artykule poniżej.

Niemiecka produkcja trzody chlewnej jest na spadku, a to ma ogromny wpływ na handel zagraniczny żywymi zwierzętami. W pierwszej połowie 2023 roku Niemcy sprowadziły aż 5,48 miliona świń, co stanowi wzrost o około 4% w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. Import warchlaków zbliża się do poziomu sprzed pandemii, ale import tuczników rzeźnych nadal stanowi tylko połowę tego, co było przed wybuchem pandemii. Spadek produkcji wieprzowiny w Niemczech i Europie jest wyraźnie widoczny, a kryzys w branży rolniczej zaczyna się robić odczuwalny.

Większość importowanych świń to warchlaki. Od stycznia do czerwca 2023 roku do Niemiec sprowadzono aż 4,73 miliona warchlaków, co oznacza wzrost o prawie 3% w porównaniu z ubiegłym rokiem. W przypadku świń rzeźnych wzrost ten był jeszcze większy, wyniósł około 19%, ale stanowią one znacznie mniejszą część importu ogólnego. To oznacza, że Niemcy importują coraz więcej prosiąt i tuczników rzeźnych z zagranicy, aby złagodzić spadek produkcji w kraju. Spadek liczby ubojów między styczniem a majem 2023 roku wyniósł prawie 10% w porównaniu z rokiem poprzednim, co świadczy o kryzysie w niemieckiej produkcji trzody chlewnej.

Warto zauważyć, że niemieckie zdolności produkcyjne tuczników również ulegają zmniejszeniu, więc podaż niemieckich warchlaków nie jest wystarczająca, aby zaspokoić popyt. Niemcy są teraz bardziej uzależnieni od importu prosiąt niż kiedykolwiek wcześniej. Stopień samowystarczalności warchlaków w Niemczech wynosi obecnie około 80%. W pierwszej połowie 2023 roku Niemcy sprowadzili aż 3,18 miliona warchlaków z Danii, co stanowi wzrost o około 4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Duńczycy byli bardziej skłonni sprzedawać prosięta za granicę ze względu na relatywnie niskie ceny trzody rzeźnej w Danii. Holandia również dostarczyła około 1,54 miliona warchlaków do Niemiec w pierwszej połowie 2023 roku.

Co do tuczników rzeźnych, Niemcy zaczęli pozyskiwać znacznie więcej świń z Holandii i Belgii. Około 22% więcej świń przybyło z Holandii do Niemiec niż w pierwszej połowie 2022 roku, a z Belgii sprowadzono aż o 124% więcej świń rzeźnych niż rok wcześniej. Te dodatkowe świnie z Holandii i Belgii zostały ubite głównie w Nadrenii Północnej-Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Dania dostarczyła na rzeź prawie 60 000 świń, co stanowi spadek o około 50% w porównaniu z pierwszą połową 2022 roku.

W perspektywie długoterminowej, chociaż import tuczników rzeźnych spadał wcześniej, zwłaszcza w okresie zaległości w produkcji trzody chlewnej, to obecne wydarzenia pokazują, że Niemcy stają się coraz bardziej zależni od importu świń, aby utrzymać stabilność w produkcji wieprzowiny. W pierwszej połowie 2020 roku do Niemiec sprowadzono około dwa razy więcej świń rzeźnych niż obecnie. Sytuacja w niemieckiej branży rolniczej będzie wymagała długoterminowych rozwiązań, aby przywrócić równowagę w produkcji trzody chlewnej i zmniejszyć zależność od importu.

Jak zawsze po więcej informacji zapraszamy na nasz blog