Jak długo trwa ciąża u świni?

Ciąża u lochy to fascynujący, lecz delikatny czas, który obfituje w różnorodne zmiany w jej organizmie. Każda sekunda tego okresu, trwającego od 108 do 122 dni, jest kluczowa i wymaga od hodowców wyjątkowej troski oraz uwagi. Właściwe monitorowanie i opieka nad ciężarną świnią to nie tylko kwestia dobrostanu zwierzęcia, ale także fundament dla przyszłego zdrowia i rozwoju jej potomstwa.

Jak długo trwa ciąża u świni?

Okres ciąży u świni trwa zwykle około 114 dni, choć jego długość może różnić się w zależności od etapu rozwoju płodu. Szczególnie krytycznym momentem dla ciężarnej świni jest pierwszy trymestr, a w szczególności tygodnie od czwartego do szóstego. W tym czasie zachodzi organogeneza, czyli proces formowania się organów płodowych.

Jakiekolwiek infekcje w tym okresie mogą zakłócić ten delikatny proces, prowadząc do narodzin prosiąt z wadami rozwojowymi lub osłabionych. W tych kluczowych tygodniach ważne jest, aby maciory były trzymane w osobnych, spokojnych kojcach, z dala od stresujących czynników, które mogłyby zagrażać życiu zarodków.

Okres izolacji świni w specjalnych boksach jest niezbędny nie tylko ze względu na spokój zwierzęcia, ale także w kontekście dostosowanego żywienia. Po zakończeniu laktacji zwierzęta są przenoszone do centrum krycia, gdzie ich kondycja może się różnić. Te, które prezentują niższą kondycję cielesną i są chudsze, wymagają dietę wzbogaconą o większą ilość białka i witamin. Takie żywienie pozwoli maciorom odzyskać odpowiednią formę i energię po intensywnym okresie laktacji.

Pierwsze objawy ciąży u lochy

Jak już wspomnieliśmy, ciąża u loch trwa przeciętnie około 114 dni. Pierwsze symptomy mogą pojawić się około 24 dni po pokryciu lub inseminacji. We wczesnych etapach ciąży, zwłaszcza w pierwszych dwóch miesiącach, objawy mogą być subtelne i trudne do zauważenia, gdyż rozwój płodów jest wtedy stosunkowo wolny. W pierwszych tygodniach ciąży może dojść do obumierania niektórych embrionów, które są wydalane podczas porodu.

W trzecim miesiącu ciąży następuje znaczny wzrost masy płodów, co może prowadzić nawet do podwojenia ich wielkości. W związku z tym znacząco wzrasta zapotrzebowanie, świni na pokarm bogaty w składniki odżywcze, które są niezbędne zarówno dla zdrowia matki, jak i rozwijających się płodów.

Objawy zbliżającego się porodu u lochy są wielorakie, dlatego należy być wyjątkowo czujnym w tym okresie. W pierwszej kolejności można zauważyć obrzmienie sromu i śluzowaty wyciek z pochwy. Około 2-3 dni przed porodem widoczne jest opadnięcie brzucha oraz obrzmienie wymion i sutków. W tym czasie locha może wykazywać niepokój, często kładzie się i wstaje, a także może zacząć gromadzić materiały na gniazdo. Jako ostatni z symptomów, tuż przed porodem, pojawia się siara w sutkach.

Metody rozpoznawania ciąży u lochy

Wykrywanie ciąży u loch to proces, który z biegiem lat uległ znacznej ewolucji dzięki rozwojowi różnych metodyk diagnostycznych. Jedną z takich metod jest wykonanie testów hormonalnych, które mierzą poziom progesteronu we krwi świni, osiągając skuteczność na poziomie 95% w warunkach terenowych. Innym, równie skutecznym testem hormonalnym, jest badanie poziomu estrogenów we krwi, co pozwala na uzyskanie jeszcze większej precyzji diagnostycznej, przekraczającej 98%.

Dodatkowo jedną z najbardziej popularnych i efektywnych technik diagnostycznych jest wykorzystanie ultrasonografii (USG). Badanie to umożliwia potwierdzenie ciąży już 22 dni po zapłodnieniu i jest szeroko stosowane w praktyce weterynaryjnej ze względu na swoją wysoką skuteczność.

Podsumowując, prawidłowa opieka nad ciężarną lochą, zarówno w zakresie żywienia, jak i diagnostyki, jest niezbędna do zapewnienia zdrowia zarówno matki, jak i jej potomstwa. Wszelkie działania hodowców powinny być skupione na optymalizacji warunków życia loch w tym delikatnym okresie, co bezpośrednio przekłada się na sukces reprodukcyjny i ekonomiczny całej hodowli.

Sprawdź naszą ofertę zarówno dla małych, jak i dużych hodowców!