Jak karmić prosięta?

Zadajesz sobie pytanie jak karmić prosięta ? Powodzenie w hodowli świń jest ściśle powiązane z jakością żywienia prosiąt w ich pierwszym miesiącu życia. Zdrowa locha zazwyczaj jest w stanie samodzielnie wykarmić swoje młode, pod warunkiem że liczba prosiąt w miocie jest odpowiednia i laktacja przebiega prawidłowo. Jednakże, jeśli ilość mleka matki jest niewystarczająca lub go brakuje, niezbędne staje się znalezienie odpowiedniego zamiennika. Dla każdego rolnika kluczowe jest umiejętne zarządzanie karmieniem miesięcznych prosiąt, niezależnie od tego, czy są karmione przez lochę, czy bez jej udziału.

Jak karmić prosięta?

Zatem Jak karmić prosięta ? Od momentu narodzin, prosięta powinny być karmione wyłącznie mlekiem lochy, które jest bogate w laktozę i pokrywa wszystkie podstawowe potrzeby żywieniowe młodych zwierząt. W okolicach piątego dnia życia zaleca się wprowadzenie do ich diety specjalistycznej paszy typu prestarter. Taka pasza jest specjalnie formułowana, aby przygotować układ pokarmowy prosiąt do przyswajania stałego pokarmu.

Powinna ona być atrakcyjna zapachowo i zawierać składniki łatwostrawne, takie jak suszona serwatka, hydrolizaty sojowe, mączka rybna, hydrotermicznie przetworzony jęczmień i olej słonecznikowy, co minimalizuje ryzyko niechcianej fermentacji w przewodzie pokarmowym.

Istotne jest także częste uzupełnianie karmnika niewielkimi porcjami pokarmu, co pozwala uniknąć kontaminacji pokarmu zapachami z otoczenia oraz zanieczyszczeniami bakteryjnymi czy grzybiczymi. Należy równocześnie zapewnić prosiętom dostęp do świeżej i czystej wody, by uniknąć sytuacji, w której zwierzęta zaczęłyby pić mocz i cierpieć na chroniczne biegunki. Około 28 dnia życia prosięta powinny zostać odsadzone od matek.

Nie zapominajmy o kluczowych suplementach

Żywienie prosiąt podczas okresu odsadzenia opiera się głównie na dostarczaniu stałych pasz, które zawierają takie składniki jak łuski owsiane i sojowe, słomę, otręby pszenne, śrutę jęczmienną czy ryżową, wysłodki buraczane, łubin, a także bulwy cykorii. Na rynku dostępne są również gotowe mieszanki pełnoporcjowe. Aby skutecznie poprawić bezpieczeństwo konsumpcji paszy, zwiększyć jej pobieranie, zredukować obecność szkodliwych patogenów i wspomóc szybsze przyrosty masy ciała, niezbędne jest stosowanie odpowiednich suplementów.

Szczególnie ważne są tutaj:

Warto również monitorować poziom białka w diecie (od 17 do 20%), właściwie bilansować dawki pokarmowe oraz zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe, takie jak czyste legowiska i umiarkowana temperatura.

Podsumowując, żywienie prosiąt to skomplikowany etap w hodowli trzody chlewnej. Jakiekolwiek zaniedbania w tej dziedzinie mogą negatywnie wpływać na zdrowie zwierząt, co bezpośrednio odbije się na wynikach ekonomicznych hodowli. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zawartych tu zaleceń. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz Jak karmić prosięta .

Sprawdź naszą ofertę zarówno dla małych, jak i dużych hodowców!